O nas

Sanatorium Uzdrowiskowe ”ORW KOŁOBRZEG-PODCZELE” prowadzone jest przez Przedsiębiorstwo Usługowe „Holtur” sp. z o.o. z siedzibą w Kołobrzegu przy ulicy Koszalińskiej 72. Posiada wpis do rejestru podmiotów medycznych, wpis organizatora turnusów rehabilitacyjnych oraz wpis do rejestru ośrodków rehabilitacyjnych.

Podstawową działalnością ośrodka jest działalność sanatoryjna i rehabilitacyjna z bogatą bazą zabiegową, oraz organizacja pobytów wczasowych.
Kompleks sanatoryjny składa się z Budynku Głównego, w którym mieści się recepcja, kawiarnia, jadalnia, baza zabiegowa, kryty basen (wym. 25 x 12,5 m). W Budynku Głównym na I, II i III piętrze znajdują się pokoje tarasowe oraz kategorii standard . W bocznych skrzydłach znajdują się pokoje z umywalkami kategorii turystycznej (wspólne łazienki na korytarzach).

Sanatorium Uzdrowiskowe „ORW KOŁOBRZEG-PODCZELE” jako wydzielona enklawa w nadmorskim pasie unikatowego lasu bukowego, zajmuje powierzchnię ponad 5 hektarów. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie morza – do plaży (ok. 600 m) prowadzi droga przez Park Krajobrazowy (park siedliskowy objęty ochrona programu Natura 2000) i rezerwat dzikiego ptactwa. Wzdłuż plaży biegnie nowo wybudowana ścieżka rowerowa, stanowiąca fragment międzynarodowej trasy rowerowej nr 10. Ośrodek położony jest przy trasie Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Koszalin; w odległości ok. 6 km od centrum Kołobrzegu. W sąsiedztwie Sanatorium znajduje się przystanek autobusu komunikacji miejskiej ( linia 5 ).

Misja

Głównym celem działalności Przedsiębiorstwa Usługowego „HOLTUR”sp. z o.o. jest:

  • najlepsze wykorzystanie leczniczych surowców naturalnych i potencjału pracowników ukierunkowanego na poprawę zdrowia oraz pełny relaks kuracjuszy w cichym i nadmorskim mikroklimacie Kołobrzeskiego Ekoparku Wschodniego.
  • zapewnienie świadczenia usług i wytwarzania produktów na takim poziomie, aby spełniały wysokie wymagania i potrzeby klientów krajowych i zagranicznych, a ich zadowolenie prowadziło do długotrwałej współpracy.

Powyższe cele realizujemy poprzez:

  • zatrudnienie personelu o niezbędnej wiedzy teoretycznej, kwalifikacjach i wysokich umiejętnościach praktycznych, dążąc do ciągłego ich doskonalenia,
  • oferowanie klientom rozwiązań spełniających w jak największym stopniu ich obecne i przyszłe wymagania.

Niezmiennymi elementami naszej działalności, wyznaczającymi kierunki rozwoju są:

  • najwyższa jakość oferowanych usług,
  • profesjonalizm świadczonych usług,
  • stosowanie innowacyjnych technologii i narzędzi w ramach świadczonych usług,
  • zrozumienie i spełnienie potrzeb, oczekiwań obecnych i przyszłych klientów.

Zobowiązujemy się do :

  • nieustannego doskonalenia skuteczności funkcjonowania w naszej firmie systemu zarządzania jakością i procesów,
  • uświadomienia pracownikom znaczenia spełniania wymagań klientów i wymagań przepisów oraz tworzenia warunków zaangażowania całego personelu w osiąganie celów.

Historia

Kompleks leśny położony na wschód od Kołobrzegu związany jest z miastem od chwili lokacji (23 maj 1255 roku). Przez setki lat las spełniał ważne funkcje gospodarcze, eksploatowano pokłady torfu, drewno, zbierano owoce leśne, lecznicze i zapachowe zioła. Do celów turystycznych na przełomie XIX i XX wieku zaadaptowano dwie leśniczówki, jedną we wschodniej, drugą w zachodniej części lasu. Tu wśród trofeów myśliwskich, pod starymi dębami serwowano posiłki i napoje.
W 1903 roku w dwóch barakach powstało prewentorium przeciwgruźlicze dla dzieci z Kołobrzegu i powiatu. Były to czasy kiedy tą groźną chorobę nazywaną tuberkulozą, próbowano leczyć klimatycznie. Działalność leczniczą w Kołobrzeskim Lesie zakłócił wybuch pierwszej wojny światowej. Na bazie prewentorium i pobliskiej restauracji powstał rezerwowy lazaret. Do końca wojennego konfliktu przebywali tu ranni żołnierze, a wśród nich Polacy z terenów zaboru pruskiego.

Po I wojnie światowej 1921 roku dwaj lekarze w okresie kilku lat na miejscu skromnych baraków wybudowali duże i nowoczesne całoroczne sanatorium dziecięce o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych. Mogło tu przebywać równocześnie 220 dzieci. Pierwszy turnus na który przybyły dzieci z Saksonii odbył się latem 1926 roku. Po przejęciu władzy przez partię narodową (NSDAP) na skraju lasu wybudowano lotnisko wojskowe, co spowodowało znaczne ograniczenie funkcji rekreacyjnej Kołobrzeskiego Lasu. W okresie II wojny światowej w sanatorium dziecięcym był lazaret wojskowy.
Po II wojnie światowej sanatorium dziecięce, oraz lotnisko przejęła pod swoje władanie Armia Radziecka. W sanatorium w tym czasie stacjonowała jednostka kawalerii.
W końcu lat 50-tych sanatorium zostało przekazane lokalnym polskim władzom. Były plany utworzenia w nim szkoły leśnej, ale projekt nie doszedł do skutku. Przez pewien czas w budynku głównym były mieszkania służbowe dla pracowników odbudowującego się Uzdrowiska Kołobrzeg.
Ostatecznie pod koniec lat pięćdziesiątych powstało sanatorium górnicze. W 1958 roku na bazie obiektu sanatorium dziecięcego powstał górniczy ośrodek wypoczynkowo -leczniczy przeznaczony dla górników zatrudnionych w kopalniach Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Ośrodek położony był w odległości 5 kilometrów od Kołobrzegu i usytuowany 600 metrów od morza w starym parku i zajmował powierzchnię około 7 hektarów.
Idea powstania ośrodka zrodziła się w 1958 roku kiedy to w ramach aktywizacji ziem odzyskanych Wojewódzka Rada Narodowa w Koszalinie zaproponowała Ministerstwu Górnictwa i Energetyki przejęcie obiektu na ośrodek wczasowy lub sanatoryjny. Kierownictwo resortu ze względu na właściwości klimatyczno-lecznicze, nadmorskie położenie w regionie o dużej zawartości jodu i w trosce o zdrowie załóg górniczych podjęło decyzję o przejęciu do władz terenowych tego obiektu.
W latach 1959-1965 prowadzono prace nad odbudową i właściwą rozbudową nowoczesnego ośrodka. Prace zostały zakończone wybudowaniem krytego basenu z podgrzewaną wodą i specjalną salą gimnastyczną które oddano do użytku w lipcu 1967 roku.
Komfortowo urządzony ośrodek składał się z gmachu głównego (dawne sanatorium dziecięce) i 11 pawilonów w których znajdowało się 250 pokoi mieszkalnych, jadalnia, świetlica, kawiarnia, pokoje gier i zabaw. Ponadto ośrodek posiadał boiska sportowe, korty tenisowe i ogródek jordanowski dla dzieci. W celach leczniczych ośrodek wypoczynkowy uruchomił zakład balneologiczny wykonujący zabiegi fizykoterapeutyczne oraz zabiegi inhalacji indywidualnych i zbiorowych w oparciu o solankę i antybiotyki.